WordCamp Poznań 2011 – relacja

WordCamp Poznań 2011

W dniach 9-10 grudnia w Poznaniu odbyła się kolejna konferencja z serii WordCamp. Jak sama nazwa wskazuje jest to konferencja poświęcona WordPressowi. WordCampy są organizowane na całym świecie przez użytkowników WordPressa i dla użytkowników WordPressa. Poznańska edycja była organizowana przy aprobacie WordCamp Central co niosło ze sobą kilka korzyści, ale też ogrom więcej pracy, z czym dzielnie poradził sobie Paweł. Grono zainteresowanych było bardzo duże. Tematy prelekcji zróżnicowane, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Tym razem, uczestniczyłem w konferencji jako prelegent. W długiej, nudnej, mocno technicznej prezentacji opowiedziałem o tworzeniu wtyczek: Tworzenie wtyczek – oszczędzaj swój czas (o tym w dalszej części).

Organizacja

Organizacyjnie event przygotowany był świetnie. Biorąc pod uwagę cenę wejściówki (40zł) poziom przerósł moje oczekiwania. Był pakiet dla każdego uczestnika, poza tym kawa, herbata, ciastka, woda i soki. Oczywiście nie zabrakło niespodzianek – pizza każdego dnia, RedBulle i middle-party w klubie Charyzma – gdzie Paweł przekazał uczestnikom multum kuponów na alko w barze.

Technicznie też było dobrze, jeden projektor trochę niedomagał, ale były dwa, więc to nie był żaden problem, nagłośnienie w porządku, baterie w mikrofonach wymieniane na bieżąco. Jako, że całość odbywała się na uczelnianej sali wykładowej warunki do prezentacji były bardzo dobre.

Nie obyło się bez losowania nagród w postaci książek, zniżek (99%), licencji na wtyczki.

Przebieg

Impreza rozpoczęła się właściwie w czwartek od preparty, dzięki której mogliśmy się dobrze zintegrować. The Brothers Pub było idealnym wyborem, niepowtarzalny klimat, niesamowita Orzechówka (Jurek Ty to potrafisz namówić 😉 ), a te ciastka…

Następnego dnia wystartowaliśmy z prezentacjami. Ich przebieg możecie prześledzić w Agendzie. Prelekcje były różne, na różnym poziomie, skierowane do różnych odbiorców, na pewno każdy znalazł taką, która go zainteresowała.

Przerwy po każdym wykładzie dawały szansę omówienia tematu na świeżo, dopytania się o szczegóły, wymiany poglądów.

Po zakończeniu pierwszego dnia przyszedł czas na relaks i zabawę w świetnym gronie w klubie Charyzma. Nauczeni doświadczeniem, nie mogliśmy zakończyć wieczoru bez Orzechówki.

Następnego dnia, pomimo tego, że zaplanowaną godzina rozpoczęcia była 10, z racji bardzo udanego wieczoru nie była możliwa do zrealizowania. Na szczęście większość dała radę dotrzeć na 10:30, zatem udało się rozpocząć bez większych opóźnień.

Prezentacje

Wśród wielu interesujących prezentacji kilka szczególnie zwróciło moją uwagę. Ciekawa prezentacja Arka Informacja Rulez!, która natchnęła mnie kilkoma pomysłami na wtyczki (jeśli jeszcze nie istnieją). Bardzo podobała mi się prezentacja Michała o błędach HTML5, wyróżniała się profesjonalnym przygotowaniem i przeprowadzeniem, przy okazji dała mi motywację, aby wreszcie przepisać swojego bloga na html5. Ogromny zestaw wtyczek przedstawiła Magda w swojej prezentacji o optymalizacji i pozycjonowaniu (czekam na slajdy). Na koniec dnia praktyczne informacje przedstawione w dwóch prezentacjach: o szablonach-dzieciach oraz o frameworkach w WordPress dały wiedzę o tym jak pracować wydajniej i szybciej.

Drugiego dnia najbardziej do gustu przypadła mi prezentacja Pawła o zarabianiu na WordPressie. Dużo praktycznej, popartej doświadczeniem wiedzy o pracy freelancera i młodego przedsiębiorcy. Świetnie przeprowadzona, bardzo motywująca. Bartek przypomniał o tym, że strona oparta na WordPress to nie tylko unikalny front-end, ale także mocno kastomizowany panel administracyjny. Dobrym dopełnieniem mojej prezentacji było wystąpienie Konrada o lukach bezpieczeństwa.

Moje wystąpnie

Tematem mojej prezentacji było tworzenie wtyczek. W planie prezentacji był krótki wstęp o samym WordPress, o tym, że to właśnie system wtyczek jest jedną z głównych przyczyn jego funkcjonalności. Następnie pokazałem czym są wtyczki oraz na czym się opierają. Przed stworzeniem pierwszej wtyczki zaprezentowałem kilka ważnych rzeczy z zakresu organizacji pracy nad wtyczkami, zasad tworzenia, kilka zdań o podstawowych błędach. Dalej, pokazałem jak tworzyć wtyczki od podstaw, przechodząc przez najprostszą aktywność, aż do bardziej zaawansowanych integracji wtyczki z WordPressem. Pokazałem jak zaszczepić wtyczkę w kilku miejscach admin-panelu (kokpit, adminbar, menu, contextual help). Pokazałem jak obsłużyć bazę danych oraz system ustawień. Na koniec, po połączeniu wszystkich elementów, powstała dedykowana konferencji wtyczka.

Mam nadzieję, że prezentacja była ciekawa, interesująca. Czekam na komentarze, opinie, propozycje usprawnień.

Oczywiście udostępniam całą prezentację wraz z poszczególnymi etapami tworzenia wtyczki. Samą prezentację najlepiej przeglądać korzystając z przeglądarki wspierającej CSS3, w innych działanie może nie być do końca takie, jak powinno.

 

Przeczytaj także

Komentarze: 13

Dodaj komentarz »

 
 
 

Pics or it didn’t happen!

 

Odpowiedz

 

Bardzo dobra prezentacja, gratuluję 🙂

 

Odpowiedz

 

Świetna prezentacja. Gratuluję. Fajnie, że udostępniłeś prezentację.

 

Odpowiedz

 

Było świetnie! Do zobaczenia 🙂

 

Odpowiedz

 

Również gratuluje prezentacji. Ogólnie szacun za live coding, to jedna z najbardziej nieprzewidywalnych technik prezentacji 🙂

P.S. Dzięki za wyróżnienie 🙂

 

Odpowiedz

 

Robert, i ja dziękuję za prezentację.

Absolutnie nie zgadzam się z tym, że była ona, jak piszesz, nudna! Dokonałeś rzeczy wręcz niemożliwej: opowiedziałeś o rzeczach bardzo technicznych tak ciekawie, że udało Ci się utrzymać uwagę widzów przez całą prezentację. No, może rozpraszałam się jedynie w tych momentach, kiedy nie mogłam wyjść ze zdumienia gdy dostrzegałam kolejne detale prezentacyjne: cienie pod blokami z kodem, użyłeś nawet mini logo WP jako punktatorów! Jeszcze raz wielkie dzięki za przekazanie pokaźnej dawki wiedzy i solidne przygotowanie.

 

Odpowiedz

 

[…] swoje wrażenia, podzielcie się w komentarzach linkami do nich. Sam do tej pory trafiłem na dwie: tutaj i tutaj. Tagi: cache, camp, poznań, relacja, spotkanie, transient, wordcamp Podoba Ci się ten […]

 

Odpowiedz

 

[…] blog.vokiel.com […]

 

Odpowiedz

 

tia powiadasz nudna prezentacja…
miałem okazję popatrzeć jak nad nią siedziałeś do ostatniej chwili, jak ją dopieszczałeś. Krótko: Było to widać w świetnym efekcie końcowym.

Powiem tak jeżeli z nudy ludzie wywalają gały na to co pokazujesz i śledzą z uwagą każdy klik każdą literkę to może masz rację, a zapewniam śledzili wszystko co pokazywałeś i klepałeś na klawiaturze.

Zresztą poczytaj na https://twitter.com/#!/search/%23wcpoz co wypisali i czego nie napisali to może zmienisz zdanie

 

Odpowiedz

 

[…] mojej ocenie, że na wyróżnienie zasługuje Robert Mikołajczuk, który zgrabnie poprowadził połączenie prezentacji z live coding tworzenia wtyczki, […]

 

Odpowiedz

 

[…] – pzdr @mck, @nrm). Był też @chemikpl, którego poznałem osobiście na ostatnim WordCamp’ie i inni. Kolejny raz pojawiły się okazje do osobistego poznania tych, których kojarzyło się z […]

 

Odpowiedz

 

Świetna prezentacja, wiele nowej wartościowej wiedzy. Dzięki za udostępnienie materiału. Pozdrawiam

 

Odpowiedz

 

Dodaj komentarz

 
(nie będzie publikowany)
 
 
Komentarz
 
 

Dozwolone tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
© 2009 - 2023 Vokiel.com
WordPress Theme by Arcsin modified by Vokiel